تبلیغات
سهامداران بانک پارسیان
ü ازدسته موضوعات: عمومی ,

نحوه مقابله سیستم بانکی با مزاحمت‌های آمریکا

مدیر عامل بانک توسعه صادرات با اعلام اینکه بانک‌های تجاری، تخصصی و بانک مرکزی در 9 ماهه اخیر برای کل ذخایر خود در مقابل تحریم‌ها تمهیداتی را اتخاذ کرده‌اند، تصریح کرد: وظیفه سیستم بانکی و نظام پولی کشور در این شرایط مقابله با مزاحمت‌های آمریکا است.

به گزارش مهر، طهماسب مظاهری در جمع خبرنگاران گفت: در سال 85 دولت و مجلس به منظور حمایت از بانک و تامین منابع مالی خسارت اعتباری معادل 5/1 میلیارد دلار از منابع حساب ذخیره ارزی را به بانک توسعه صادارت اختصاص داده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته نیز بخشی از این حساب در اختیار بانک قرارداده شده بود، تصریح کرد: تفاوت اصلی تامین این منبع در سال جاری و آنچه در سال گذشته در اختیار بانک قرار داده شده بود این بود که منبع سال جاری به صورت سپرده در بانک اختصاص یافت در حالی که سال قبل این اعتبار به صورت وجوه اداره شده بود.

مدیر عامل توسعه صادرات با اشاره به اینکه تامین منابع اعتباری برای صادرکنندگان از طریق بانک توسعه صادرات در سه قلمرو صورت می گیرد، افزود: تامین اعتبار برای احداث واحدهای تولیدی اعم ازتولید کالا یا خدمات که قابلیت صدور داشته باشند، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی که دارای قرارداد صادراتی هستند، و تامین اعتبار برای خریداران کالاها و خدمات صادراتی ایرانی درخارج از کشور توسط بانک توسعه صادرات صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به تامین منابع مالی برخی پروژه ها نظیر احدات یک نیروگاه برق، صدور خدمات مهندسی و صنایع سیمان درکشورهای منطقه آمریکای لاتین، ونزوئلا و برخی دیگر از کشورها گفت: صادارات از طریق اعتبار اسنادی منظم ترین و قابل انکارناپذیرترین روش صادرات است اما درایران به دو دلیل نیاز به صدور کالا و خدماتی غیر از این روش داریم.

مظاهری ادامه داد: برخی از کالاها و محصولات تولید کشور به صورت سنتی و همیشگی بدون استفاده از اعتبار اسنادی همچون فرش و پسته صادر می‌شود. همچنین برخی از بازارهای هدف با سیستم بانکی آنها امکان ظرفیت باز کردن اعتبار اسنادی را ندارند. بنابراین به اینگونه کالاها که مشمول این دو دسته شدند در قالب قرار دادهای عادی یا صادراتی امانی اعتبار تعلیق می‌گیرد.

وی از تشکیل یک صندوق مشترک بین ایران و ونزوئلا و برخی دیگر از کشورها خبر داد و گفت: با توجه به روابط اقتصادی ایران با ونزوئلا، توجه ویژه‌ای به کالاهای صنعتی و محصولات ایران در این کشور وجود دارد و به همین منظور، صندوق مشترکی با اعتبار200 میلیون دلار که صد میلیون دلار آن سهم ایران است، تشکیل شد.

به گفته وی، فعالیت های بانک بر اساس اصول و مبانی متن ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی در بخش صادرات است.
مدیر عامل بانک توسعه صادرات یکی از دلایلی باعث شده بانک توسعه صادرات در شمول بانک‌های خصوصی قرار نگیرد را وظیفه تامین مالی صادرکنندگان توسط دولت ذکر کرد.

وی در خصوص تحریم های احتمالی بانک های ایران گفت: بحث تحریم مزاحمتی است که توسط دولت آمریکا مطرح شده و برای بانک توسعه صادرات نیز به بهانه های واهی مطرح شده اما وظیفه ما ایجاد آمادگی و تمهیداتی برای مقابله با آنها است.

مظاهری با بیان اینکه بانک های تجاری، تخصصی و بانک مرکزی در 9 ماهه اخیر برای کل ذخایر خود در مقابل تحریم ها تمهیداتی را اتخاذ کرده اند، تصریح کرد: وظیفه سیستم بانکی و نظام پولی کشور در این شرایط مقابله با مزاحمت های آمریکا است.

وی در پاسخ این سوال که آیا تقویت روابط ایران با بانک توسعه اسلامی برای مقابله با تحریم‌ها یکی از دلایل انتخاب وی به سمت مدیر عاملی بانک توسعه صادرات بوده است، گفت: رابطه ایران با بانک توسعه اسلامی بسیار قوی است و ایران یکی از سهامداران عمده آن محسوب می شود.

وی اضافه کرد: پیشنهاد ایجاد صندوق رفع فقر برای کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی در این بانک توسط ایران صورت گرفته است.
مظاهری دلایل حضور خود در این بانک را تقویت رابطه ایران با بانک توسعه اسلامی ندانست و تصریح کرد: دلیل حضور من در بانک تقویت توسعه صادرات غیرنفتی است.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات با اشاره به هدف دستیابی به رشد 8 درصدی در اقتصاد کشور در طول برنامه چهارم توسعه ،اظهار داشت: با توجه به اینکه در کشور ظرفیت جذب کالاها و خدمات تولیدی رشد 8 درصدی وجود ندارد باید بخشی از این خدمات و کالاها به بازارهای خارج از کشور هدایت شود.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که امسال نیز 5/1 میلیارد دلار افزایش سرمایه بدهیم سرمایه بانک 8 برابر شده و به 12 میلیارد دلار خواهد رسید.


نوشته شده توسط مدیر در شنبه 29 مهر 1385 و ساعت 10:10 ق.ظ
نوشته های پیشین
ü هیات مدیره در تعلیق
ü شعبه۱۳۰
ü مشروح سخنان سعید لیلاز در میزگرد هسته ای مهر
ü هیات دولت ۱۰۰درصد اسرائیلی
ü اخبار
ü
ü
ü برگزار نشدن مجمع فوق‌العاده بانك پارسیان
ü برگزار نشدن مجمع فوق‌العاده بانك پارسیان
ü
ü فارس نیوز
ü لینک
ü سهام گران


+ - + - + - + - + .

صفحات قبلی :